oferuje szeroki zakres usług prawnych, takich jak udzielanie pomocy prawnej, sporządzanie opinii prawnych oraz reprezentacja klienta przed sądami i urzędami w roli pełnomocnika lub obrońcy. Koszt usług prawniczych jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnej sprawy. Wycena usług świadczonych przez radcę prawnego zależy od kilku czynników, chociażby takich, jak złożoność danej sprawy. Całkowity koszt świadczonej pomocy prawnej jest ustalany indywidualnie z klientem, ponieważ każda sprawa jest inna i wymaga od radcy prawnego poczynienia odpowiednich przygotowań. W zależności od rodzaju sprawy, stopnia jej skomplikowania oraz czasu jej prowadzenia, wycena może ulec zmianie. Dobry radca prawny z pewnością swoje kosztuje, jednak skorzystanie z jego usług gwarantuje jak najkorzystniejsze rozwiązanie danej sprawy.
Kim jest radca prawny
Radca prawny jest jednym z zawodów prawniczych, a osoba wykonująca ten zawód posiada określony zakres obowiązków. Radca prawny może pracować w kancelarii prawnej indywidualnie lub może pracować w zespole. Radca prawny jest tak zwanym wolnym zawodem zaufania publicznego, który zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej klientom. Głównymi zadaniami należącymi do radcy prawnego jest udzielanie porad oraz konsultacji prawnych, sporządzanie odpowiednich dokumentów i opinii prawnych, a także opracowywanie projektów aktów prawnych. Ponadto radca prawny może występować przed różnymi sądami oraz urzędami w roli pełnomocnika lub obrońcy, reprezentując sprawę klienta. Zakres usług prawnych świadczonych przez radcę prawnego jest więc dość szeroki i może dotyczyć różnych gałęzi prawa. Praca radcy prawnego polega głównie na udzielaniu porad prawnych oraz na świadczeniu pomocy prawnej, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców oraz przedstawicieli instytucji. Kancelaria prawna jest miejscem wykonywania pracy radcy prawnego.
Aplikacja radcowska
Każdy kandydat na radcę prawnego ma obowiązek odbycia trzyletniej aplikacji radcowskiej. Po ukończeniu pięcioletnich studiów prawniczych, osoba pragnąca zostać radcą prawnym musi odbyć tak zwaną aplikację radcowską, czyli inaczej praktykę przygotowującą do samodzielnego wykonywania zawodu. Aplikacja radcowska jest prowadzona przez okręgowe izby radców prawnych, a sam nabór na aplikację jest prowadzony w formie pisemnego egzaminu państwowego składającego się z testu jednokrotnego wyboru. Podczas aplikacji radcowskiej absolwent jest przygotowywany do pełnienia zawodu radcy prawnego. Kandydat na radę jest zaznajamiany z całokształtem pracy oraz jest przygotowywany do pełnienia obowiązków radcy prawnego. Aplikanci na radcę są członkami okręgowych izb radców prawnych, a już po 6 miesiącach aplikacji kandydat ma prawo występować przed sądami. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej oraz zdaniu odpowiedniego egzaminu, osoba posiada prawo do wykonywania zawodu jako radca prawny. Radca prawny może wykonywać swój zawód, jeśli jest wpisany na listę przez okręgową izbę radców prawnych.